Jak powstaje biżuteria

Zastanawiasz się, jak powstają piękne ozdoby w pracowniach jubilerskich? Poniżej wyjaśnimy ten skomplikowany proces, którego efekty chętnie nosimy na co dzień. Przeczytaj, jak powstaje biżuteria.

Pomysł, czyli wszystko zaczyna się od projektu…

Każdy producent może nieco inaczej produkować swoje wyroby, ale poniżej omówimy najważniejsze etapy, które często są wspólne. Pomysł, czyli wzór biżuterii to pierwszy krok. Na tym etapie najważniejsza jest zatem kreatywność projektanta, który rysuje szkic produktu. Planowane są techniki zdobienia, liczba, rodzaj, kształt i wielkość kamieni, rodzaje zapięć i inne właściwości.

Dopiero na jego bazie powstaje wstępny model graficzny, w technologii 3D, który obejmuje wszystkie detale – jak kruszec, proporcje, masę, dodatkowe ozdoby czy rozwiązania. W ten sposób mamy prototyp, podstawę do wykonania modeli woskowych. Projekt nabiera wtedy ostatecznego wyglądu biżuterii.

Modele z wosku

To pierwszy krok, by powstała wspaniała biżuteria. Zwykle później produkowany jest model 3D w wosku, by można było opracować pierwszy wzór. Tak, jest to konieczny etap w przypadku każdej pojedynczej ozdoby. Każda sztuka zwykle jest odlewana najpierw z wosku, a po akceptacji – z wybranego materiału, między innymi ze złota, srebra czy platyny albo tytanu. Modele woskowe doskonale odwzorowują biżuterię.

Gipsowanie i odlew produktu

Gdy model z wosku jest gotowy i zostaje zaakceptowany, czas na kolejny etap. Woskowe ozdoby oblewa się gipsem i wkłada do specjalnego pieca próżniowego. Podczas procesu wypalania, wosk zostaje wytopiony. W ten sposób uzyskuje się formę umożliwiającą odlew produktu. W piecach formy gipsowe są wypełniane wybranym roztopionym surowcem. Kruszec szczelnie wypełnia formę, a po chwili mamy niemal gotowy produkt biżuteryjny.

Gdy odlewy wystygną, gips należy wypłukać i wyjąć z niego powstałe w ten sposób np. zawieszki czy charmsy, by poddać je wstępnej obróbce – szlifowaniu, polerowaniu czy oprawie. W ten sposób uzyskiwana jest biżuteria, gotowa do sprzedaży oraz zdobienia naszego dekoltu, nadgarstka czy innej części ciała.

Oprawa kamienia, czyszczenie i polerowanie

Następnym krokiem, pod warunkiem, że używamy w produkcji biżuterii kamieni szlachetnych, jest ich oprawa. Każdy diament czy inny klejnot musi zostać doskonale oprawiony przez profesjonalnych i doświadczonych jubilerów. Na końcu należy jeszcze wykonać finalną obróbkę, czyli starannie wypolerować i wyczyścić każdy przedmiot. Później musi on pozytywnie przejść kontrolę jakości, by trafił do sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here