industrial

Zastanawiasz się nad stworzeniem industrialnej aranżacji wnętrza swojego mieszkania? W tym artykule podpowiadamy co warto uwzględnić w projekcie takiego wnętrza.

W ostatnich latach w Polsce powstało wiele profesjonalnych aranżacji charakteryzujących się typowo industrialnym stylem. Dotyczy to zarówno budownictwa mieszkaniowego jak i najróżniejszego typu lokali – gastronomicznych, rozrywkowych oraz muzycznych. Styl industrialny znakomicie wpisuje się w zabytkową architekturę charakterystyczną dla wielkich europejskich miast. Przykładem może być centrum miasta Wrocław. W rejonie tym znajduje się wiele zabytkowych kamienic, w których z powodzeniem można zastosować właśnie ten typ wystroju wnętrza. Murowane kilkuset letnie ściany same w sobie niejednokrotnie stanowią gustowną ozdobę wnętrza. Całości industrialnego stylu doskonale dopełniają starannie przemyślane widoczne na ścianach oraz pod sufitem elementy podstarzałych instalacji.

Styl industrialny – czym się charakteryzuje

Jeśli pragniemy stworzyć prawdziwą, idealną industrialną stylistykę niewątpliwie warto przyjrzeć się nieco historii tego stylu. Sama nazwa industrialny nawiązuje do pochodzenia tego niezwykle popularnego i jednocześnie nowoczesnego architektonicznego nurtu. Druga wojna światowa przyniosła w konsekwencji ze sobą szereg kryzysów gospodarczych w Stanach Zjednoczonych. W wyniku całego tego procesu zbankrutowało wiele amerykańskich fabryk oraz najróżniejszych firm przemysłowych. W efekcie tego pojawiło się wiele pustych nie wykorzystywanych budynków. Przez lata straszyły one pustką. Modernistyczni architekci w obiektach tego typu upatrzyli ciekawe perspektywy stworzenia nietuzinkowych przestrzeni mieszkalnych. W ten sposób zaczęły powstawać coraz to nowe niezwykle ciekawe aranżacje wnętrz. Z czasem nurt ten zyskał na popularności, a dostępność tego typu nieużytkowanych obiektów przemysłowych znacznie spadła. W wyniku tego styl industrialny na stałe zagościł w całkowicie nowym budownictwie. Szczególnie w Europie styl industrialny zagościł się na dobre.

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym

Zastanawiając się nad stworzeniem industrialnej aranżacji wnętrza, należy mieć w pamięci źródło tego stylu. To w zasadzie powinno wystarczyć, aby pamiętać o charakterystycznych elementach tego stylu. Duże i przestronne pomieszczenia, pustki nad nimi, odsłonięte elementy starych instalacji, typowe dla stylu materiały takie jak cegła, beton oraz stal i miedź – to typowe i charakterystyczne cechy industrialu. Tego typu właśnie elementy warto uwzględniać w swojej aranżacji. Oczywiście nie zawsze jest możliwość wykorzystać wszystkie te aspekty – szczególnie, gdy tworzymy aranżację w mieszkaniu w bloku. O wiele więcej możliwości daje nowo budowany budynek. A najlepsze efekty można uzyskać uwzględniając plany stworzenia wystroju industrialnego jeszcze na etapie projektowania domu. Dzięki temu można stworzyć we wnętrzach charakterystyczne dla stylu puste duże przestrzenie oraz przestronne przeszklenia. W nowo budowanym domu można nawet świadomie i z premedytacją zaplanować, że niektóre instalacje – na przykład kanały wentylacyjne rekuperacji – zostaną zamontowane tak, aby było je widać, lub wręcz je wyeksponować.


Stolik industrialny w salonie.

W tworzeniu aranżacji wnętrza oczywiście ogromne znaczenie mają elementy wyposażenia wnętrza. Do najistotniejszych należą niewątpliwie meble. W sklepach z meblami bez problemu można znaleźć meble idealnie wkomponowujące się w styl industrialny. Są to meble, które mogą stanowić wspaniałą przeciwwagę dla surowego klimatu wnętrza. Meble industrialne na ogół wykonane są z wyrazistego połączenia metalu i drewna. Na przykład w sklepie internetowych PlatformaMebli.pl oferta obejmuje wiele mebli z czarnymi metalowymi nogami. Z kolei blaty wykonywane są w ciepłym naturalnym dekorze. Dzięki temu meble wnoszą do wnętrza ciepło i przytulność. Dobierając sofy, fotele, krzesła i elementy dekoracyjne warto również postawić na miękkie tekstylia. Wszystko to, może stworzyć wnętrze, w którym wszyscy domownicy będą bardzo chętnie przebywać, a przyjmowanie gości będzie czystą przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here