Czereśnia Burlat – odmiana, która sprawdzi się w przydomowym sadzie

0
1062

Osoby, posiadające własny przydomowy ogród, często pragną hodować w nim swoje własne drzewa owocowe. Uprawy takie nie są w stu procentach profesjonalne i często dają znacznie gorsze wyniki od sadów wysokotowarowych, dlatego warto stosować w nich odmiany, takie jak czereśnia Burlat – pozwalające na uzyskanie dobrych efektów nawet amatorom. Podstawową rolą przydomowego sadu jest wprawdzie zaspokojenie potrzeb własnych domowników, jednak obsypane owocami drzewa sprawią każdemu wiele radości.

Czereśnia Burlat – charakterystyka odmiany

Ojczyzną odmiany jest Francja, w której znana jest od roku 1915, a obecnie powszechnie uprawiana. Do Polski trafiła w latach osiemdziesiątych XX wieku, szybko znajdując swoich zwolenników.

Czereśnia Burlat jest silnie rosnącą odmianą, o wielkiej, kulistej koronie, tworzonej przez gęste gałęzie. Jej cechą charakterystyczną jest szybkie wejście w okres owocowania. Sprawia to, że często jest używana jako jedna z odmian w sadach towarowych – ta cecha jest bowiem kluczowa w uprawach, nastawionych na osiągnięcie zysków. Jednak również w przydomowym ogródku czereśnia ta sprawdzi się znakomicie, a fakt, że owocami możemy cieszyć się już w kilka lat po posadzeniu powoduje, że często jest wybierana przez amatorów ogrodnictwa.

Owocowanie czereśni Burlat ma miejsce już w czerwcu, uznawana jest więc za jedną z najwcześniejszych odmian tego drzewa. Same owoce są stosunkowo duże, mają kształt sercowaty oraz ciemnoczerwoną barwę, niekiedy – w przypadku owoców mocno już dojrzałych – prawie czarną. Charakteryzują się wybitnymi walorami smakowymi i dużą słodkością. W warunkach domowych najczęściej spożywane są bezpośrednio po zbiorze, mogą być jednak również bazą do produkcji przetworów, takich jak kompoty czy dżemy.

Czereśnia Burlat – uprawa

Czereśnia Burlat najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, a jednocześnie osłoniętych od wiatru. Kiepsko toleruje zacienienie oraz silny mróz – warto mieć to na uwadze podczas wyboru miejsca, w którym posadzimy roślinę. Młode drzewka warto zabezpieczyć na zimę, starsze nieźle radzą sobie z typowymi temperaturami w naszym kraju. Najlepsza jest dla nich gleba piaszczysto-gliniasta, średnio wilgotna, za to stosunkowo żyzna. W niektórych publikacjach można spotkać się z opinią, że dobry wpływ na rozwój rośliny ma nawożenie wapniem.

Ze względu na silny wzrost gałęzi drzewa zalecane jest jego systematyczne cięcie, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie odpowiedniego kształtu korony. Samo drzewo może przybierać różne rozmiary, zależnie od podkładki, na której zostanie zaszczepione. Czereśnie Burlat nie są samopylne i do odpowiedniego owocowania wymagają zapylenia pyłkiem obcym. Najczęściej jako zapylacze stosowane są odmiany Van, Vega, Buttnera Czerwona i Hedelfińska.

Odmiana jest świetnie przystosowana do uprawy w naszym kraju, charakteryzują ją stosunkowo dobra odporność na choroby i szkodniki, dzięki czemu nie sprawia problemów nawet całkowitym amatorom, pozwalając na uzyskanie smacznych owoców i wysokich plonów w przydomowych ogródkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here