Choroba Leśniowskiego-Crohna - kobieta podczas konsultacji u gastrologa

Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoista choroba zapalna układu pokarmowego o nie do końca wyjaśnionych przyczynach. Diagnozuje się ją najczęściej u osób dorosłych i starszych, choć w ostatnich latach nastąpił duży wzrost zachorowalności wśród dzieci i młodzieży. Jej objawy zależą od dokładnej lokalizacji zmian zapalnych – zazwyczaj są to nadmierne gazy w jelitach, ból brzucha i przewlekła biegunka.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak objawia się choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • w jaki sposób diagnozuje się chorobę Leśniowskiego-Crohna,
  • jak się ją leczy,
  • jakie są rokowania.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoista choroba zapalna układu pokarmowego o nie do końca ustalonej etiologii. Przypuszcza się, że do jej rozwoju przyczyniają się indywidualne predyspozycje genetyczne, zaburzenia mikroflory jelitowej oraz nadmierna odpowiedź immunologiczna błon śluzowych układu pokarmowego. Zmiany zapalne zlokalizowane mogą być na całym odcinku układu pokarmowego – od jamy ustnej do odbytu, choć najczęściej rozwijają się w jelitach.

Według statystyk choroba Leśniowskiego-Crohna zazwyczaj diagnozowana jest u osób dorosłych (między 30. a 40. rokiem życia) i starszych, choć w ostatnich latach zanotowano duży wzrost zachorowalności wśród dzieci i młodzieży.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna zależą m.in. od lokalizacji zmian w przewodzie pokarmowym:

  • Około 40-50% przypadków choroby przebiega z zajęciem jelita krętego. Objawiać się to może niedokrwistością oraz gorączką o nieznanej przyczynie. U większości pacjentów występują m.in. nadmierne gazy w jelitach, ból brzucha oraz przewlekła biegunka. Pojawia się także zespół złego wchłaniania, manifestujący się awitaminozą i zaburzeniami elektrolitowymi.
  • Jeśli zmiany chorobowe obejmują jelito grube, objawy choroby Leśniowskiego-Crohna są bardzo podobne do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. U pacjentów występują bóle brzucha, częste biegunki, możliwa jest obecność krwi w kale. Pojawia się ogólne osłabienie i złe samopoczucie.
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna obejmująca odbyt objawia się m.in. owrzodzeniami, szczelinami i ropniami odbytu.

Warto pamiętać, że u części pacjentów występują także powikłania pozajelitowe, m.in. w obrębie skóry, stawów czy dróg moczowych.

Kolonoskopia nieoceniona w diagnostyce

Dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką choroby Leśniowskiego-Crohna jest gastrologia. U pacjenta wykonuje się m.in. badania laboratoryjne, takie jak morfologia czy oznaczenie stężenia CRP. Z badań obrazowych pomocą bywa tomografia komputerowa jamy brzusznej. Kluczowa w diagnostyce jest jednak kolonoskopia z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – leczenie

W przypadku pacjentów w fazie ostrej choroby stosuje się m.in. leki przeciwzapalne, hamujące niekorzystną odpowiedź immunologiczną organizmu, a także glikokortykosteroidy (dożylnie) Jeśli choroba ma łagodniejszy przebieg, zastosowanie znajdują podawane doustnie aminosalicylany. W przypadku zmian w postaci ropni czy przetok odbytu, a także zwężenia lub niedrożności jelit, wykonuje się zabiegi chirurgiczne.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – dieta

Nie ma specjalnej diety opracowanej dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jadłospis musi być urozmaicony, zbilansowany i po prostu zdrowy. Jeśli istnieją produkty zaostrzające przebieg choroby (może to być np. mleko, pomidory, pszenica), wskazane jest ograniczenie ich spożywania. Czasami konieczna bywa również suplementacja składników mineralnych – w przypadku, gdy występują ich niedobory (żelazo, cynk, kwas foliowy).

Choroba Leśniowskiego-Crohna – rokowania

Choroba Leśniowskiego-Crohna nie jest w pełni wyleczalna. Terapia ma na celu zapobieganie nawrotom i łagodzenie jej przebiegu. Pacjenci pozostający pod opieką lekarską mogą jednak prowadzić zupełnie normalne życie. Oczywiście konieczne jest przyjmowanie leków, stosowanie się do zaleceń oraz regularne badania kontrolne, w tym wykonywana co dwa lata kolonoskopia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here